Jaki wpływ na włosy i skórę ma siarka organiczna MSM i biotyna?

 

Dobrze zbilansowana dieta stoi na straży dobrego zdrowia i pięknego wyglądu. Niestety nie każdy może pochwalić się nienagannym jadłospisem, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia różnych niedoborów żywieniowych. Wystarczy, że zabraknie jakiegoś elementu przez dłuższy czas lub jego ilości będą zbyt małe, a wywoła to całą kaskadę problemów. Skutkować będzie nie tylko pogorszonym samopoczuciem i wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości, ale ucierpi na tym również skóra i włosy. Niezwykle ważnymi związkami są siarka organiczna i biotyna, które odpowiadają za utrzymanie ich w dobrej kondycji. Pora zastanowić się nad tym, czy słabe włosy i problemy skórne nie wynikają z ich niewystarczającej ilości w organizmie.


MSM i biotyna - jak działają na włosy i skórę?

Optymalne stężenie MSM w organizmie sprzyja zachowaniu pięknych i zdrowych włosów, skóry, paznokci. Jest to odmiana siarki, czyli pierwiastka koniecznego do właściwego funkcjonowania organizmu. Odpowiada między innymi za wzmocnienie komórek skóry i włosów. Bez niej nie można byłoby mówić o syntetyzowaniu włókien kolagenu i elastyny – to właśnie one nadają skórze jędrności i pogrubiają włosy. Obniżone stężenie MSM w organizmie powoduje osłabienie włosów i skóry, tracą one swój pierwotny blask. Siarka wpływa na wzrost włosów, przyspieszając go, jednocześnie hamując ich nadmierne wypadanie. Niezwykle pomocne przy łysieniu są szampony, lotiony i wcierki zawierające w swoim składzie MSM. Tego typu kosmetyki dobrze oczyszczają owłosioną skórę głowy, delikatnie ją złuszczają, odżywiają, nadają połysku. Szampony siarczkowe pomagają przy łupieżu, łuszczycy i świerzbie. Poprawiają kondycję włosów, regulują wydzielanie łoju, sprzyjają prawidłowemu wzrostowi włosów, odżywiają ich cebulki, przeciwdziałają łojotokowi, redukują podrażnienia naskórka i nawilżają go.

MSM ma zbawienny wpływ na skórę, wzmaga jej regenerację, spowalnia proces starzenia się komórek. Siarka pomaga przy wielu problemach skórnych – łącznie z trądzikiem, AZS, zakażeniami wywołanymi bakteriami czy pasożytami. MSM zmiękcza naskórek i jednocześnie go złuszcza, dzięki czemu skóra staje się gładka i przyjemna w dotyku. Wyrównuje się też jej koloryt, zmniejsza widoczność przebarwień. Siarka organiczna wzmaga procesy detoksykacyjne, a sprawne usuwanie toksyn z organizmu ma dobroczynny wpływ na skórę. Bez niej niemożliwe byłoby wytworzenie kolagenu, elastyny i kreatyny – fundamentalnym białek strukturalnych dla skóry. Można wobec tego powiedzieć, że MSM stoi na straży młodzieńczego wyglądu. Wygładza skórę, redukuje blizny, przyspiesza gojenie się zadrapań i ran, zmniejsza stan zapalny.

• Naturalne źródła siarki: cebula, czosnek, owies, mięso, podroby, jajka, mleko, groch, kapusta, rzeżucha, rzodkiewka, chrzan, brokuły, karczochy, rzepa.


Włosy i skóra potrzebują biotyny


W różnych preparatach na mocne i zdrowe włosy niemalże zawsze w składzie pojawia się biotyna. Ma ona zbawienny wpływ zarówno na włosy, jak i na skórę oraz paznokcie. Brak tej witaminy w diecie przyczynia się do deficytu cynku w skórze, co wiąże się z szeregiem problemów. W strukturze biotyny znajduje się też siarka, czyli nieodłączny element keratyny. Stanowi ona budulec włosów, jednocześnie zapobiega ich wypadaniu i siwieniu. Biotyna jest niezwykle pomocna w przypadku włosów łamliwych, osłabionych, cienkich, matowych, wypadających w zwiększonej ilości. Poprawia ich strukturę, hamuje utratę, nadaje połysku. Bez biotyny niemożliwe byłoby wytworzenie wiązań siarkowych, które spajają łodygę włosa (są one wchłonięte w masę keratynową). Zasila macierz włosa w dobrze przyswajalną siarkę. Witamina ta przyspiesza wzrost włosów, reguluje pracę gruczołów łojowych, redukuje stany zapalne. Pomaga przy łojotoku i łupieżu. Biotyna jako substancja czynna występuje w szamponach, odżywkach i maseczkach oraz dermokosmetykach.

Biotyna okazuje się niezwykle pomocna przy różnych dolegliwościach skórnych typu łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry. Warto wiedzieć, że jej suchość i przebarwienia na niej mogą wynikać właśnie z deficytu biotyny. Charakterystyczne dla jej niedoboru jest łuszczenie się naskórka, wystąpienie czerwonej wysypki, wzmożona aktywność gruczołów łojowych, przetłuszczanie się skóry i jej szarzenie. Biotyna okazuje się niezwykle pomocna w walce z oznakami starzenia, gdyż spowalnia ich powstawanie. Nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale też przeciwdziała zmarszczkom. Dodatkowo likwiduje nieestetyczne worki pod oczami, zwęża rozszerzone pory skóry, poprawia nawet kontur twarzy. Optymalne stężenie biotyny w organizmie skutkuje wzrostem jędrności i nawilżenia skóry. Można też spodziewać się usprawnieniem mikrokrążenia. Osobom borykającym się ze skórą przesuszoną, która utraciła sprężystość, atroficzną i z oznakami starzenia można śmiało polecić kosmetyki zawierające w swoim składzie biotynę. Oczywiście ważne jest działanie zarówno od wewnątrz, jak zewnętrzne.

Podstawą będzie zawsze dobrze zbilansowana dieta, dostarczanie sobie biotyny z naturalnego źródła, czyli z pokarmu. W takiej formie jest ona najlepiej przyswajalna, ewentualnie można rozważyć jej okresową suplementację przy stwierdzonym deficycie. Istotne będzie wybranie dobrej jakości suplementu i jego regularne przyjmowanie, jeśli mają pojawić się pożądane efekty. Jednym z nich będzie też szybsze gojenie się ran powstałych na skórze. Biotyna stanowi jeden z kluczowych czynników mających wpływ na redukcję stanu zapalnego w skórze i na eliminację wyprysków.


• Naturalne źródła biotyny to: żółtko jaj, pomidor, szpinak, burak, marchew, migdały, sardynki, łosoś, ryż, otręby, podroby, kalafior, mleko, orzechy włoskie.

 

Suplement diety Revita  przeciw wypadający włosom z biotyną 30 tabletek Suplement diety Foligain na wypadające włosy z biotyną i palmą sabałową 120 tabletek.