Na co zwrócić uwagę, wybierając dobry szampon przeciw wypadającym włosom?

 

Z łysieniem czy też słabymi i wypadającymi włosami boryka się wiele osób w każdym wieku. Są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Za łysienie odpowiedzialne są nie tylko geny, ale także zła dieta czy zbyt intensywna koloryzacja lub modelowanie. Tak naprawdę problem łysienia bywa dość złożony, a jego przyczyn może być wiele. Niemniej jednak można z nim skutecznie walczyć, stosując choćby dobry szampon na wypadające włosy. Sprawi on, że włosy zaczną się doskonale prezentować, a proces łysienia zostanie zatrzymany. Tylko co kryje się pod słowem "dobry"? Otóż ważny jest skład szamponu. Powinien on bazować na odpowiednio dobranych składnikach, które będą hamować wypadanie włosów, stymulować ich porost, ale także właściwie je odżywiać i nawilżać. Warto je poznać, by ułatwić sobie wybór właściwego szamponu na łysienie.


Palma sabałowa

Palma sabałowa (Serenoa repens), zwana również bocznią piłkowaną,
rosnąca naturalnie w USA - jest doskonałym źródłem fitosteroli, kwasów tłuszczowych, polisacharydów, lektyny i oleju tłustego.

Wyciąg z jej owoców hamuje aktywność 5-α-reduktazy - enzymu przekształcającego testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT), który z kolei powoduje miniaturyzację mieszka. Palma sabałowa jest więc wykorzystywana w leczeniu i profilaktyce łysienia androgenowego, ponieważ skutecznie hamuje łysienie oraz powoduje porost nowych włosów.

Procyjanidyna b2

Jest to związek należący do grupy antocyjanów. Występuje on naturalnie w owocach, między innymi w skórce winogron. Udowodniono, że procyjanidyna b2:
- stymuluje porost włosów,
- poprawia krążenie krwi w obrębie mieszka włosowego,
- reguluje florę bakteryjną skóry i łojotok, będący często bezpośrednią przyczyną łysienia.

Procyjanidyny poprzez blokowania receptora, z którym łączy się DHT uniemożliwiają wypadanie włosów, dlatego też dobry szampon na łysienie ma je w swoim składzie.

Cynk

Jest to jeden z pierwiastków odgrywających ważną rolę w naszym organizmie. Ma on, między innymi, pozytywny wpływ na kondycję naszych włosów. Kontroluje metabolizm aminokwasów, dzięki którym powstają włosy. Ponadto sprzyja przyswajaniu witamin oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Ma także wpływ na tworzenie keratyny - białka, będącego główny budulcem włosa. Sole cynku znajdują zastosowanie w preparatach przeciwłupieżowych (przede wszystkim pod postacią pirytionianu cynku), ale kompleksy cynku stosuje się także w celu minimalizacji łysienia.

Ginkgo biloba

Zwany także miłorzębem dwuklapowym, który naturalnie występuje w południowo-wschodniej części Chin i wykazuje właściwości rozszerzające naczynia krwionośne. To z kolei pozytywnie wpływa na czynność włośniczek odżywiających macierz włosa i sprzyja kontroli procesu odżywienia włosa. W związku z czym szampon na wypadające włosy jest często wzbogacony ekstraktem z tej rośliny,

Kofeina

Kofeina działa pobudzająco na nasz organizm, ale co ważne stymuluje cebulki włosów przyspieszając ich porost oraz reguluje pracę hormonów odpowiadających za łysienie. Ponadto kofeina poprawia ogólną kondycję włosów - wzmacnia je i sprawia, że stają się wygładzone, błyszczące i zdrowe.

Ecklonia cava

Jest to morski glon naturalnie występujący w oceanie graniczącym z Koreą i Japonią. Skutecznie wspiera walkę z łysieniem. Nie tylko przyczynia się do zwiększenia wzrostu włosów, ale co ważne, ogranicza działanie reduktazy 5a - pobudzającej produkowanie przez organizm DHT odpowiedzialnego za wypadanie włosów.

Żeń szeń

Ten chiński korzeń jest gatunkiem byliny, który ma w swoim składzie ponad 200 substancji aktywnych. Zawarte w nim ginsenozydy, glikozydy, witaminy B1, B2 i C, proteoglikan i aminokwasy nie tylko chronią przed wolnymi rodnikami czy przywracają naturalną równowagę skóry, ale także wzmacniają macierz włosa oraz stymulują ich porost.

EGCG

Znajdujący się w zielonej herbacie cenny związek polifenolowy EGCG ma zbawienny wpływ na włosy. Nie tylko usprawnia mikrokrążenie w owłosionej skórze głowy i nawilża ją, ale również dotlenia mieszki włosowe, przez co zostaje zwiększona ilość dostarczanych składników odżywczych do ich prawidłowego funkcjonowania.W związku z tym, że EGCG (podobnie jak inne polifenole zawarte w zielonej herbacie) uznawany jest za naturalny inhibitor DHT, to związek ten zapobiega łysieniu oraz pobudza włosy do wzrostu, przez co znalazł zastosowanie w kosmetyce i jest w składzie szamponów na wypadające włosy

Pepetydy miedzi

Wypadanie włosów może być skutecznie zahamowane dzięki takim związkom, jak peptydy miedzi, które wykazują dobroczynny wpływ na skórę głowy i włosów. Usprawniają mikrokrążenie w skórze oraz odbudowują zniszczoną strukturę włosów przyspieszając ich porost poprzez pobudzanie komórek macierzystych skóry i mieszków włosowych. Poza tym peptydy miedzi dbają o prawidłowe funkcjonowania owłosionej skóry głowy.

MSM

Jest to odmiana siarki niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest między innymi odpowiedzialna za kondycję włosów. MSM wpływa na wzrost włosów, przyspieszając ten proces przy jednoczesnym hamowaniu ich nadmiernego wypadania.

Biotyna

Biotyna, a więc witamina B₇, poprawia strukturę włosów, nadaje im połysku i hamuje ich utratę. Poza tym zasila macierz włosa w dobrze przyswajalną siarkę oraz przyspiesza wzrost włosów.

Oleje tłoczone na zimno

Za zatrzymanie wypadania włosów oraz poprawę ich kondycji są odpowiedzialne również naturalne oleje roślinne tłoczone za zimno takie, jak: olej arganowy, z nasion opuncji figowej, ze słodkich migdałów, sezamowy, z czarnuszki czy też olej z oliwek.