Nadmierne wypadanie włosów to problem występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Przyczyn omawianego zjawiska może być wiele. Właśnie dlatego pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty. Nie należy diagnozować problemu samodzielnie. Inwestowanie w wysokiej klasy szampony, odżywki i inne specyfiki jest w takiej sytuacji bez sensu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, gdzie umieszczono zbiór praktycznych wskazówek.
Dlaczego warto udać się do trychologa?
Trychologia to dziedzina medycyny, która skupia się na dolegliwościach związanych z włosami oraz skórą głowy. Do specjalisty warto udać się nie tylko w przypadku nadmiernego wypadania włosów, ale także łupieżu, łojotoku, łuszczycy skalpu i innych problemów. Sporym atutem jest możliwość wykonania kompletu zaawansowanych badań, dzięki którym możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości. Jak już wspomniano, przyczyn intensywnej utraty włosów jest wiele. Nie można wykluczyć poważnych zmian hormonalnych.
Po wykonaniu badań oraz przeanalizowania wyników lekarz przechodzi do ustalenia procesu leczenia. Nie zawsze konieczne jest wdrożenie metod farmakologicznych! W niektórych przypadkach wystarczy jedynie zmienić nawyki żywieniowe oraz wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Trzeba także wspomnieć o nowoczesnych zabiegach, które mają na celu pobudzenie cebulek włosowych do wzrostu. Łysienie uwarunkowane genetycznie jest niemożliwe w zatrzymaniu. Coraz większym zainteresowaniem pacjentów cieszy się zabieg przeszczepu włosów. Należy jednak podkreślić, że jest on dość kosztowny - ponadto, nie można przewidzieć, jakie będą jego rezultaty, gdyż jest to kwestia indywidualnych predyspozycji.
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Wypadnie włosów nie zawsze jest równoznaczne z łysieniem! Właśnie dlatego w zdecydowanej większości przypadków można zahamować lub wyeliminować problem. Podstawowym badaniem jest analiza włosów oraz skalpu pod mikroskopem - nierzadko już po pierwszej wizycie u specjalisty możliwe jest trafne wskazanie przyczyny dolegliwości. Oczywiście w przypadku konkretnych schorzeń niezbędne są szczegółowe badania. Nie zawsze diagnoza jest szybka, a zarazem prosta.
Do najczęściej występujących przyczyn nadmiernego wypadania włosów można zaliczyć m.in.:
- niedobory witamin i mikroskładników (niewłaściwa dieta),
- stosowanie produktów kosmetycznych obciążających cebulki włosów lub skalp,
- stosowanie kosmetyków stylizacyjnych wywołujących (m.in. przesuszenie skóry głowy),
- łojotokowe zapalenie skóry,
- łuszczyca,
- łupież,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- łysienie androgenowe,
- łysienie plackowate,
- zatrucie metalami ciężkimi,
- chemioterapia,
- przyjmowanie leków z niektórych grup/sterydów/antybiotyków,
- zmiany hormonalne (np. związane z przebytą ciążą),
- zaburzenia pracy tarczycy,
- zaburzenia odżywienia (np. anoreksja, bulimia),
- grzybica skóry głowy,
- czynniki psychogenne (np. stres, nerwica).
Jak przebiega leczenie?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, gdyż wszystko zależy od przyczyny problemu. Można jednak wyróżnić następujące metody leczenia:
1. Metody farmakologiczne - w tym przypadku należy skupić się na wyleczeniu posiadanych schorzeń np. uregulowania pracy gospodarki hormonalnej. Wskazana może okazać się także suplementacja konkretnych składników odżywczych, witamin lub minerałów.
2. Zabiegi przeciwdziałające wypadaniu włosów - są one wykonywane przez doświadczonych fachowców, którzy posiadają niezbędne uprawnienia. Mowa tutaj o m.in. mezoterapii igłowej, wstrzykiwaniu osocza białopłytkowego, peptydowej terapii włosów, a także wielu innych.
3. Stosowanie kosmetyków oraz preparatów o działaniu leczniczym - część z nich dostępnych jest wyłącznie na receptę. Produkty nie są dobierane przypadkowo! Trycholog na podstawie specjalistycznych badań może ocenić, jaka kuracja będzie wyróżniać się najwyższą efektywnością.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Domowe sposoby na wypadanie włosów także mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Jeśli problem nie wymaga wizyty u trychologa, warto jest wziąć pod uwagę szampony, odżywki, peelingi, olejki i inne produkty o naturalnym składzie. Ważne jest to, aby ich formuła była wolna od konserwantów i szkodliwych związków chemicznych. Dobrze, jeśli w składzie można znaleźć m.in.:
- Olejek rycynowy - nie tylko wzmacnia cebulki, ale również stymuluje porost włosów. Pozostawia je miękkie, przyjemne w dotyku i lśniące.
- Olejek z drzewa herbacianego - działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Wspomaga utrzymanie zdrowia skóry głowy, co bezpośrednio wpływa na kondycję włosów.
- Aloes - łagodzi nieprzyjemne dolegliwości występujące w obrębie skalpu. Niweluje podrażnienia oraz stany zapalne. Pomaga zwalczać łupież, a także odżywia cebulki włosów.
- Miłorząb japoński - doskonale sprawdza się w przypadku włosów cienkich oraz nadmiernie osłabionych. Kompleksowo wzmacnia, a tym samym zmniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne (będące wynikiem np. częstych zmian fryzury).
- Wąkrota azjatycka - pobudza ukrwienie skóry głowy, co zmniejsza intensywność wypadania włosów. Dostarcza cebulkom niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu sukcesywnie stają się one mocniejsze.
- Palma sabałowa - spowalnia proces łysienia androgenowego. Pobudza porost nowych włosów, a także zwiększa ich odporność na czynniki zewnętrzne.
- Nagietek - stymuluje wzrost włosów poprzez dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. Pozytywnie wpływa na ich wygląd.
- Rumianek - działa kojąco, łagodząco, antyseptycznie. Pozostawia włosy miękkie, błyszczące i świeże.