Olej rycynowy i jego właściwości dla włosów i ciała

 

Wiele słyszy się o dobroczynnym wpływie zimnotłoczonych olejów roślinnych na kondycję skóry i włosów, ale nie trzeba sięgać po produkty z wysokiej półki cenowej. Od lat nieoceniony jest zarówno w kosmetyce, jak i medycynie olejek rycynowy. Wiele osób kojarzy go wyłącznie z silnym działaniem przeczyszczającym, ale zastosowanie tego olejku jest zdecydowanie szersze. Okazuje się, że stoi on na straży pięknego wyglądu, co dotyczy zarówno skóry, jak i włosów. To niezwykle tani i powszechnie dostępny produkt o cennych właściwościach kosmetycznych i prozdrowotnych. Stosowany zewnętrznie pozwala uzyskać świetne efekty, które potrafią wręcz zadziwić. Oczywiście efekty nie pojawią się od razu, potrzeba cierpliwości i systematyczności.

Zastosowanie oleju rycynowego w kosmetyce

Stosowanie olejów na skórę czy włosy stało się w przeciągu ostatnich lat czymś bardzo popularnym. Wiele słyszy się o oleju makadamia, ze słodkich migdałów, arganowym czy jojoba, ale na szczególną uwagę zasługuje olejek rycynowy. Ma on stosunkowo gęstą konsystencję, co może być pewnym minusem, ale nie powinno to być powodem do rezygnowania z niego. Osoby niezadowolone z wyglądu swoich brwi i rzęs powinny zainteresować się właśnie kuracją olejkiem rycynowym. Wzmacnia on włosy, przeciwdziała ich łamliwości, pogrubia je i przyciemnia, przeciwdziała wypadaniu. Olejek rycynowy świetnie sprawdza się w roli odżywki do brwi i rzęs. Sprawia, że staja się one zdrowsze i silniejsze, zostają pobudzone do wzrostu. Minusem kuracji jest to, że na efekty trzeba poczekać i to długo, bo aż kilka miesięcy. Wymaga to wobec tego systematyczności i cierpliwości, ale z pewnością ze względu na dużą skuteczność.

Olejek rycynowy wspaniale sprawdza się do pielęgnacji dłoni i paznokci, które są stale wystawiane na działanie szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Bardzo łatwo o ich zniszczenie, ale trudno o przywrócenie utraconego piękna i dobrej kondycji. Olejek rycynowy pomoże uporać się z paznokciami mającym tendencję do łamania się i kruszenia. Sprawdzi się wspaniale przy zniszczonych dłoniach, wysuszonej skórze. Ukoi ją i zregeneruje, a paznokcie wzmocni. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać, łącząc olejek rycynowy z innymi produktami, co spotęguje jego działanie. Przeniesie ukojenie również przy zmęczonych i obolałych nogach. Pomoże w walce z nieestetycznymi piętami – popękanym zrogowaciałym naskórkiem.

Pomimo swojej specyficznej konsystencji olejek rycynowy może być stosowany na skórę. Okazuje się bardzo pomocny przy zmianach trądzikowych, szczególnie aplikowany w formie okładów. Przynosi ukojenie skórze wrażliwej, atopowej, podrażnionej, poparzonej. Pozwala zlikwidować przebarwienia i plamy na skórze. Warto go stosować w miejscach podatnych na powstawanie zgrubień i twardnienie naskórka – łokcie, kolana. Wykazuje działanie zarówno nawilżające, jak również lecznicze. Łagodzi i chroni skórę przed utartą wody i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, przyspiesza gojenie. Sporą popularnością jest mycie twarzy metodą olejową przy wykorzystaniu rycyny, co ma na celu dokładne oczyszczenie porów, bez podrażniania skóry i niszczenia warstwy lipidowej. Okazuje się, że olej rycynowy ma bardzo podobną strukturę do sebum. Przenika przez skórę, silne nawilża przesuszone miejsca.

Olej rycynowy na słabe i wypadające włosy

Osoby mające słabe włosy, nadmiernie wypadające, również powinny zainteresować się olejkiem rycynowym. Może być stosowany nawet w przypadku wrażliwej owłosionej skóry głowy ze względu na to, że jest całkowicie naturalny i bezpieczny. Obfituje w witaminy, aminokwasy, sole mineralne, kwasy tłuszczowe. Nakładany bezpośrednio na skórę pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu do mieszków włosowych dociera więcej tlenu z substancjami odżywczymi. Przekłada się to na lepsze ich odżywienie i szybszy wzrost włosów. Kolejną zaletą olejku rycynowego jest regulacja pH skóry głowy i pracy gruczołów łojowych. Nadmierne wydzielanie sebum jest jedną z przyczyn wzmożonego przetłuszczania się włosów i ich wypadania. Co więcej, olej ten tworzy warstwę ochronną na skórze, chroniąc ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo wzmaga proces gojenia wszelkich podrażnień i ran, do których nierzadko dochodzi na skutek stosowania niewłaściwych kosmetyków. Zawarte w nich substancje chemiczne mają negatywny wpływ zarówno na owłosioną skórę głowy, jak i na same włosy.

Olejek rycynowy ceniony jest nie tylko za swoje właściwości pielęgnujące, ale też antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Zapobiega infekcjom skórnym i mieszków włosowych, rozwojowi łupieżu. Stymuluje również produkcję jednego z kluczowych elementów wchodzących w skład włosa, czyli keratyny. Olejek ten stoi na straży zdrowych, mocnych i pięknych włosów, ale o skuteczności kuracji można mówić dopiero po kilku miesiącach regularnego stosowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo wolnego działania można liczyć na trwałe rezultaty. Wzmacnia on korzenie włosów, odżywiając skórę głowy i chroniąc ją przed patogenami. Zmniejsza problem z rozdwajającymi się końcówkami, wypełniając mikroubytki powstałe w trzonie. Włosy stają się bardziej wytrzymałe, przez co mniej podatne na łamanie i rozdwajanie. Co więcej, olejek rycynowy pogrubia je i przyciemnia. Są mniej podatne na utratę wilgoci, odzyskują utracony blask. Sprawiają wrażenie wygładzonych i lśniących. Olej rycynowy tworzy na skórze głowy i włosach warstwę chroniącą przed uszkodzeniami i utratą koloru. Jeśli ktoś chce zahamować wypadanie włosów, przyspieszyć ich porost i zagęścić je, jak najbardziej powinien wdrożyć kurację olejkiem rycynowym.

 

Lotion Foligain przeciw wypadającym włosom z olejem rycynowym 59ml Szampon przeciw łysieniu i słabym włosom z olejem rycynowym 236ml