Stosowanie kwasów na skórę jest coraz popularniejsze. Wyróżnić można trzy główne ich grupy, a mianowicie kwasy AHA, BHA, PHA. Dodaje się je do wielu kosmetyków ze względu na ich cenne właściwości. Na szczególną uwagę zasługuje kwas azelainowy, który pomaga uporać się z problemami skórnymi i z nadmiernym wypadaniem włosów. Czas najwyższy poznać jego wszechstronne działanie i zastanowić się nad wdrożeniem go do swojej codziennej pielęgnacji. Jeśli zmagamy się z trudnymi do wyleczenia schorzeniami skóry, kwas azelainowy będzie świetnym wyborem.
Kwas azelainowy znalazł zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak również dermatologii. Sięga się po niego przede wszystkim przy uporczywych schorzeniach skórnych typu trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry. Pomaga także przy przebarwieniach i zapaleniu mieszków włosowych. Działanie tego kwasu jest wielokierunkowe, można też mówić o wysokiej skuteczności działania. Nic więc dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością. Redukuje stany zapalne, przeciwdziałając infekcjom i tworzeniu się prozapalnych blizn. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego wspaniale sprawdza się w przypadku trądziku. Coraz częściej stanowi bezpieczną alternatywę dla retinoidów, których stosowanie wiąże się z szeregiem negatywnych skutków ubocznych. Wykazuje też działanie złuszczające, co jest istotne w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Zaletą kwasu azelainowego jest to, że bakterie przyczyniające się do rozwoju trądziku nie uodporniają się na jego działanie, dlatego kuracja może być dłudotrwała i to bez utraty skuteczności.
Kwas azelainowy reguluje pracę gruczołów łojowych ze względu na to, że hamuje przemianę testosteronu w DHT – ma to istotne znacznie także przy problemach z owłosioną skórą głowy, a dokładnie z nadmiernym wypadaniem włosów. Kwas ten stosowany jest jako mało inwazyjny peeling, dzięki któremu można stosunkowo szybko zaobserwować poprawę kondycji skóry. Jego zadaniem jest złuszczenie martwego naskórka, co zapobiega zapychaniu się ujść gruczołów łojowych. Przeciwdziała także gromadzeniu się w nich bakterii, które przyczyniają się do wystąpienia stanu zapalnego i powstawania wyprysków. Za pomocą kwasu azelainowego możliwe jest zredukowanie rumienia na twarzy i grudek, bez naruszania naturalnej warstwy ochronnej skóry. Nie trzeba wobec tego przejmować się żadnymi podrażnieniami. Coraz częściej kwas ten zastępuje metronidazol w przypadku leczenia trądziku różowatego i młodzieńczego.
Osoby borykające się z nieestetycznymi przebarwieniami powinny zainteresować się kwasem azelainowym, który je redukuje. Dotyczy to zmian pigmentacyjnych różnego pochodzenia – potrądzikowych, posłonecznych, hormonalnych czy nawet pooparzeniowych. Plamy i przebarwienia zostają rozjaśnione, przez co stają się mniej widoczne. Kwas ten blokuje powstawanie melaniny, czyli ciemnego barwnika, który przyczynia się do nierównomiernego kolorytu skóry. Wykorzystuje się go coraz częściej w kosmetykach anty aging, gdyż wykazuje działanie antyoksydacyjne. Walczy z wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia się komórek skóry. Można wobec tego powiedzieć, że stoi na straży młodzieńczego wyglądu.
Kwas azelainowy jest w stanie wniknąć do głębokich warstw skóry i świetnie się przyswoić. Zwykle nie pojawiają się jakiekolwiek nieprzyjemne działania niepożądane, można jedynie odnotować uczucie mrowienia skóry w miejscu, na które nałożono kosmetyk zawierający ten kwas. Jest on całkowicie bezpieczny w stosowaniu, może być używany nawet przez kobiety ciężarne. Efekty kuracji kwasem azelainowym są spektakularne, ale wyłącznie przy długotrwałym stosowaniu. Wyraźną poprawę stanu skóry można zauważyć już po około miesiącu używania, ale za optymalną długość uznaje się osiem tygodni.
Wypadanie włosów nie jest problemem do czasu, aż zacznie ich ubywać do tego stopnia, że pojawią się wyłysiałe obszary na owłosionej skórze głowy. Łysienie to poważny problem, z którym boryka się wiele osób, w coraz młodszym wieku. Jest to schorzenie wymagające leczenia, jeśli chce się uniknąć całkowitego i nieodwracalnego wyłysienia. Włosy nie są oczywiście niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, ale ich brak stanowi poważny problem w aspekcie psychicznym, szczególnie w przypadku kobiet. Włosy zwiększają atrakcyjność i dodają pewności siebie, szczególnie jeśli są mocne i zdrowe. Niestety nie każdy może pochwalić się gęstymi i pięknymi kosmykami, które z różnych powodów wypadają w nadmiernej ilości. Kwas azelainowy stosuje się nie tylko na twarz, w celu pozbycia się trądziku czy przebarwień, ale też na owłosioną skórę głowy, aby przeciwdziałać łysieniu. Okazuje się, że jest on inhibitorem enzymów odpowiedzialnych za to schorzenie. Co więcej, normalizuje wydzielanie sebum i działa przeciwrodnikowo.
Kwas azelainowy jest popularnym składnikiem w preparatach przeznaczonych dla osób zmagających się z nadmiernie wypadającymi włosami. Polepsza on wchłanianie znajdujących się w nich składników. Można go znaleźć w kosmetykach przyspieszających przepływ krwi do mieszków włosowych, wzmacniających włosy i wspomagających ich wzrost. Skuteczność działania kwasu azelainowego wynika z jego istotnej właściwości: hamowania 5-alfa-reduktazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za zamianę DHT w dwuhydrotestosteron – to właśnie on przyczynia się do łysienia. Najlepsze efekty można uzyskać przez połączenie tego kwasu z minoksydylem i innymi substancjami aktywnymi. Pomimo tego, że kwas azelainowy zaliczany jest do grupy relatywnie słabych kwasów, wykazuje silne działanie antyandrogenowe. Bardzo dobre efekty uzyskuje się, łącząc go z cynkiem i witaminą B6. Można wtedy odnotować parokrotne zwiększenie się inhibicji 5-alfa-reduktazy.
Źródła:
https://www.healthline.com/health/azelaic-acid-acne
https://www.hairguard.com/azelaic-acid/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7508322/
Spectral CBD z kwasem azelainowym 60ml | Spectral RS z peptydami miedzi 60ml |